Sahaf Festivali


Son iki senedir Taksim Gezi Parkı’nda düzenlenen sahaf festivaline uğramadan edemiyorum. Bu seneki benim için geçen seneye göre daha bereketsiz geçti. Ama bu duruma festivalin sonuna doğru uğramış olmamın da etkisi var sanıyorum. Geçen sene bana eşlik eden sınıf arkadaşım Dilek bu sene de benimleydi. Alayım mı almayayım mı hezeyanlarımı kısa sürede sona erdirme konusunda çok yardımı dokundu.:) Bu fotoğraftakiler de fuardan topladıklarım. Üstüne tıklarsanız daha büyük görebilirsiniz.

Gelelim aldıklarımızın ayrıntılarına: Baskan Yayınları’nın koleksiyon amacıyla topladığım serisinden 3 kitap aldım, geçen senekilerle beraber 7 kitap oldu elimde. H.G. Wells’in “War of the Worlds”‘ünün “Dünyanın Sonuna Doğru” olarak çevrildiğini de buraya eklemeden geçemeyeceğim. Dune serisini hem uygun fiyatlı hem de iyi durumda oldukları için aldım. Dune’un Sarmal Yayınları’ndan çıkan çevirisinin çok övüldüğünü duymuştum ancak Kabalcı’daki çevirisini Dost Körpe’nin yapmış olduğunu görünce aklımda iyi olmadığına dair bir şüphe kalmadı. Daha önce Lanetlenme Oyunu kitabını okuduğum Clive Barker’a Kan Kitapları’yla bir kez daha şans vermek istedim. Açıkcası o kitaptan beklediğimi bulamamıştım. Belki de arkasındaki övgü dolu sözlerden sonra beklentim çok yükselmişti, bilemiyorum. Black Powder War ise Türkçe Bilim Kurgu ve Fantastik sitesi olmasa almayı aklımdan bile geçirmeyeceğim bir roman. Kendisinin buradaki tanıtımını okuduğum için bu şeker şeyi diğer kitapların arasından çekip alabildim. Sadece 5 tl verdiğimi de eklemeden geçmeyeceğim 🙂

Sahaflardan kitap almanın en zevkli yanı içerdiği sürpriz faktörü. Karşıma hangi kitapların çıkacağını bilmemek küçük bir heyecan yaratıyor. Küçük kitap dağlarının arasından beğendiğiniz bir kitabı bulup çıkarmak efsanevi bir kolyeyi bulan arkeolog coşkusu yaşatıyor. Mesela Sadık Yemni’nin Yatır kitabını o an erişemeyeceğim bir rafta görünce mamaya uzanan bebek gibi sesler çıkaracaktım az kalsın. İnsana hep tembih ederler, pazarlık yaparken ürünü çok beğendiğinizi belli etmeyin yoksa iyi pazarlık yapamazsınız diye. Sahaf benim heyecanımı fark etmesine rağmen çok yüksek bir fiyat söylemedi sağ olsun. Onu da 11-12 lira gibi bir fiyata aldım yanılmıyorsam.

Gezimin en komik anı ise fantastik kurgu sever bir arkadaştan ayar yemem oldu. Elinde yanılmıyorsam İlkbahar Şafağı Ejderhaları vardı ve benimle aynı kitaplara uzanıp duruyordu. Ben de dayanamadım laf attım “Aradığınız bir şey var mı?” diye. Sanki ben çok biliyorum ya tüm kitapları! 😀 Bu serinin ilk kitabını aradığını söyledi, ben de Güz Alacakaranlığı Ejderhaları’nı araması gerektiğini söyledim. Kendisi ise aslında tüm hikayenin başka bir kitapta başladığını anlatan kısa bir açıklama yaptı. Ben de gördüğünüz üzere ayarı yemiş oldum 😀

Eğer bu festivale daha önce gitmediyseniz seneye mutlaka uğrayın, çünkü kendinize göre bir şey illa ki bulacaksınız.

Sevgiler,
Müge

“Sahaf Festivali” için 2 yorum

 1. Merhabalar Müge hanım..
  İlgi alanlarınız takdirlik, özellikle Korku Edebiyatı’nın bir kaç neferi ile karşılaşmak hoş oldu, unutulmaya yüz tutmuşlardı zira..

  Ben de Korku Edebiyatı’nın delilik sınırını geçenlerindenim.. Zor deneyimler..
  Bu yazıyı buraya yazıyorum çünkü Clive Barker gibi ilk beş içinde yer alacak bir yazar hakkında yıllardır arayışı içinde olduğum bir bilgi kırıntısı yakaladım.. Nadide koleksiyonumda Clive Barker’da yerini alır biri hariç tüm kitaplarıyla.. O kitapta Lanetlenme Oyunu..

  7 yıldır bu kitabı aramadığım yer kalmadı.. Sahaflar, net, yurt genelinde arkadaşlarımı seferber ettim yaşadıkları kitapçı ve sahafları dolaştılar ama maalesef.. Her yerde peşindeydim bu kitabın bir ara çok takıldığı için olsa gerek zihnimde gerilere ittim bir iki yıl lakin son bir kaç aydır tekrar baş göstermekteydi ki bu bilgiyi yakaladım sitenizde.. Ve o cümleyi bekliyorum Müge hanım, ne olur kitap elimde deyiniz..

  Sadece okumak ve kopyasını almak istiyorum.. Mail adresim görünecektir size.. Kitap elinizde ise lütfen bağlantıya geçiniz..

  Saygılar..

  “Gerçekler ve deneyim bunu başaramıyorsa,
  güzelliği hayaller ve yanılsamalarda arayın..”

  H. P. LOVECRAFT /Beyond the Wall of Sleep

  1. Sevgili Logan,
   Sana güzel haberler vermeyi gerçekten isterdim ancak kitabı uzun zaman önce İzmir’de yaşarken birisine ödünç vermiştim ve geri alamadım. Fakat istersen bu tip nadir kitapları bulabilen birisine ulaşmanı sağlayabilirim. Kendisi bu işte gerçekten iyidir.

   Sevgiler,
   Müge

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir