deneme

değişiklik başlıklı yazıma yorum geldiğini görünce hem heyecanlandım hem de sevindim. dedim artık bundan sonra geri dönüş yok, dediğin şeyi yapacaksın. sonra düşündüm madem bu ilk yazım, hani girizgah niyetine bir şeyler olsun, o zaman bilim kurguyla nasıl tanıştığımla başlamak mantıklı geldi.

efendim, ilk bilim kurgu kitabım Jules Verne’e ait olmalı diye düşünüyorum. ama ne yazık ki kitabın adı konusunda kesin bir fikrim yok. tahminlerim var tabii ki. Çocukken okuduklarımı bir listelersem; “Denizler Altında Yirmi Bin Fersah”, “Ay’a Seyahat”, “Arzın Merkezine Yolculuk” ilk akla gelenler. Ben oyumu ilkinden yana kullanıyorum. Bence başlamak için en güzel kitaplardan biri. Tabii benim o zamanlar okuduklarım bu kitapların oldukça kısaltılmış halleriydi. Zaten hangimiz onları okumadık ki! Benim tahminimce birçok çocuğun aklına bilim kurgu böyle girmiştir.

Şimdi düşünüyorum da benim ileride neleri seveceğim daha o zamanlar belliymiş. Bir kitap serisi vardı çocuklar için “Ormandaki Dostlarımız” adında. İçinde orman cinleri, periler, devler ve cüceler vardı. Çok severdim o kitapları okumayı. Ben ilkokuldayken özel televizyonlar da yeni yeni kuruluyordu. Show Tv’de Robocop’u, Total Recall’i hevesle bekleyip seyrettiğimi bilirim. Tabii bir de çizgi filmler vardı. Her ne kadar çoğu bilim kurgu kategorisine girmese de…

Sonra birgün bir kitapçıda beni ileride çok etkileyecek bir kitapla karşılaştım. Kitabın kapağına vurulmuştum. Yeşil çayırlar arasında elinde asası, başında tuhaf şapkası ve upuzun sakallarıyla bir adam yürüyordu. Evet, aklınızdan geçen kitap; Yüzüklerin Efendisi. Tamamen rastlantı eseri karşılaştım, kimsenin tavsiyesi olmadan ve en popüler kitaplar sıralamsında zirveye oturmadan önce. Sonra fantastik kurguyu sevdiğim fark ettim. Bir müddet bu tür üzerinde okumaya devam ettim. Ama bir süre sonra FK bana yetmemeye başlamıştı. O zaman bilim kurguya yöneldim. Sahaflara uğrayıp ikinci el bilim kurguları toplamaya başladım. İkinci eli tercih etmemin nedeni tabii ki daha ucuz olması:))

Kendimi bu alanda henüz emeklemeye başlayan bir bebek olarak görüyorum, o yüzden bilgi eksiklerimi ve hatalarımı bir süreliğine hoşgörmenizi ve gerektiğinde beni düzeltmenizi sizden rica ediyorum.

“deneme” için 4 yorum

  1. Bilim Kurgu ile ilgili her türlü talep kabülümüzdür :). İzninle blogunu linklerim kısmına ekliyorum. Kal sağlıcakla.

  2. Tavsiye için teşekkürler.Henüz bir kitabını okuyabildim.Ama devamının geleceğinden emin olabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir